news

تخریب حیاط خلوت شهرداران مناطق

“حاشیه امن» شهرداران مناطق ۲۲گانه، با ابلاغ دومین بخشنامه “ضدفساد» در شهرداری، تخریب شد. شهردار تهران در بخشنامه‌ای، ضمن تعریف فرآیند جدید “توافق» شهرداری‌های مناطق با متقاضیان جواز ساختمانی، مسوول انواع مجوزها را “شهردار منطقه» تعیین کرد. شوراهای معماری مناطق که مطابق رویه شهرداری، مجاز به گره‌گشایی از ساخت‌وساز با اعمال انعطاف در ضوابط هستند، باید هر نوع گواهی را در سامانه الکترونیکی تحت رصد معاونت شهرسازی ثبت و به امضای شهرداران مناطق برسانند.

» ادامه مطلب

تغییر فاصله مسکن با رونق

دنیای اقتصاد: معاملات خرید مسکن در شهر تهران، بعد از اوج‌گیری رکوردساز در میانه تابستان، تحت‌تاثیر ۵ عامل کاهنده در شهریور، دچار سکته خفیف شد. ماه گذشته، حجم فروش آپارتمان در پایتخت ۹/ ۱۳ درصد نسبت به مرداد کاهش یافت و تغییر جهت شیب رشد ماهانه معاملات را رقم زد. مرداد امسال، فروش نزدیک به ۱۷ هزار واحد مسکونی در تهران، نبض معاملات ملک را به مرز رونق رسانده بود. هم‌اکنون، پایان سرد تابستان مسکن، اگرچه بین بازار ملک و فاز رونق، فاصله انداخته، اما روند خرید و فروش‌ واحدهای مسکونی با استناد به کارنامه نیمه اول ۹۶ نشان می‌دهد » ادامه مطلب

گران‌ترین آپارتمان‌های نوساز در تهران

دنیای اقتصاد: کارشناسان حوزه مسکن و ساختمان، نشانه‌های جدید از رفتار متقاضیان و عرضه‌کنندگان بازار مسکن را شاهد محکمی از شروع فصل پیش‌رونق این بازار تلقی می‌کنند. به گفته آنها آمار رسمی افزایش حجم معاملات مسکن طی یکی دو ماه اخیر نسبت به مدت مشابه سال گذشته، نیز این موضوع را تایید می‌کند. از دیدگاه فعالان بازار مسکن این روند می‌تواند در ادامه سال جاری با ورود سهم جدیدی از متقاضیان خرید مسکن که به ابزار تسهیلات پس‌انداز مسکن یکم مجهز شده‌اند، سرعت بیشتری پیدا کند.

» ادامه مطلب

نجات پایتخت از پرتگاه مالی

دنیای اقتصاد: مدیران جدید شهرداری تهران برای نجات پایتخت از پرتگاه مالی، ۴ طرح احیاکننده تعادل بودجه‌ای را در دستور کار قرار دادند. مطابق بررسی “دقیق» شهردار جدید پایتخت، “بدهی» سنگین حداقل ۳۰ هزار میلیارد تومانی، “تعهد» مالی ۲۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی به پیمانکاران پروژه‌های فعال و “کسری» ۲۸ درصدی بودجه شهر، سه چالش بزرگ شهرداری در این دوره محسوب می‌شود که امکان اداره تهران را بسیار سخت کرده است. بخشی از بار هزینه‌های تهاجمی شهرداری قرار است با “اصلاح بودجه ۹۶ پایتخت» و همچنین راه‌اندازی “صندوق توسعه شهری» پوشش داده شود.

» ادامه مطلب

دو ویژگی فایل‌های اجاری در بازار مسکن پاییز

دنیای اقتصاد: با پایان یافتن فصل طلایی نقل‌وانتقالات ملکی بسیاری از املاک استیجاری با موقعیت مناسب اجاره رفته و در بازار اجاره‌مسکن پاییز، عمدتا دو نوع فایل باقی‌مانده است که هرکدام به دلیل نقص متفاوت با دیگری، مورد اقبال مستاجران نبوده است.

» ادامه مطلب

طرح شورای شهر برای تشکیل کمیته ارتقای ایمنی ساختمان‌های پایتخت

دنیای اقتصاد: یک فوریت طرح الزام شورای شهر تهران مبنی بر تشکیل کمیته ارتقای ایمنی ساختمان‌های شهر تهران برای پیگیری خروجی کارگروه‌های دولت، مجلس، شورای شهر وسایر نهادها پیرامون حادثه ساختمان پلاسکو تصویب شد.

» ادامه مطلب

ردیابی غریبه‌ها در آسمان پایتخت

دنیای اقتصاد: سازمان همکاری‌های بین‌المللی ژاپن (جایکا) در قالب یک پروژه مطالعاتی چهارساله با همکاری شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، علاوه بر تدقیق اطلاعات مربوط به آلودگی هوای پایتخت، منابع ناشناخته آلاینده هوا را نیز شناسایی می‌کند.

» ادامه مطلب

لیزینگ مسکن آزاد می‌شود؟

دنیای اقتصاد: دفتر اقتصاد مسکن با آسیب‌شناسی “علت تمدید محرومیت بازار ملک از تسهیلات لیزینگ» ۵ مانع ورود شرکت‌های لیزینگ به این حوزه را شناسایی کرد. به‌رغم صدور مجوز راه‌اندازی لیزینگ مسکن در اواخر پارسال، دو گروه بازیگر اصلی لیزینگ از ورود به حوزه تامین مالی متقاضیان خرید ملک منع شده‌اند و برای سایر لیزینگی‌ها محدودیت منابع وجود دارد. متولی مسکن رایزنی مجدد با سیاست‌گذار پولی برای اصلاح ضوابط خرید اعتباری آپارتمان را آغاز کرده و قرار است پیشنهاد دومنظوره برای تسهیل مسیر رونق از کانال لیزینگ را ارائه کند.

» ادامه مطلب

چند پیشنهاد برای حل ترافیک

شهرام شهابیان / کارشناس شهرسازی

هدف اصلی از این نوشتار ارائه راهکارهای اجرایی و عملیاتی بر کاهش ترافیک شهر تهران است اما از آنجا که مساله ترافیک عامل اصلی آلودگی هوای شهر تهران نیز هست، این دو مقوله دارای ارتباطی تنگاتنگ با یکدیگر هستند به عبارت دیگر “ترافیک = آلودگی». در شهر تهران استفاده از وسیله نقلیه شخصی و عمومی دارای معایب و مزایایی است که ‌باید برپایه منافع مشترک شهر و شهروند با نگاه کارشناسی به آن پرداخته شود. مهم‌ترین چالش‌های استفاده از وسایل حمل‌و‌نقل شخصی عبارتند از:

» ادامه مطلب