پروانه ساختمان
 

جواز ساخت (پروانه ساختمان) مهمترین مرحله از نظر میزان بازگشت سرمایه و برنامه زمانبندی در یک پروژه عمرانی است.

 
جواز ساخت (پروانه ساختمان)

پروانه ساختمان اصل و پایه کلیه فعالیت های بعد از آن است. صرفاً اخذ پروانه اهمیتی ندارد، آنچه مهم است این است که پروانه
۱- با چه هزینه ای
۲- در چه زمانی
۳- با چه نقشه ای
۴- و با چه متراژی
به تصویب برسد. متاسفانه ما هر روز با افرادی برخورد می نماییم که به خاطر مشکلات مختلف در اخذ پروانه ساختمان میلیون ها تومان متضرر شده اند. در حالی که در کشور های توسعه یافته مراحل اداری به دست متخصصان این امر طی می شود، متاسفانه در کشور عزیزمان افراد سعی می کنند کلیه این مراحل را خود طی نمایند؛ غافل از اینکه از دست دادن یک امضا، یک روز و یا یک قانون می تواند ضرر های جبران ناپذیری به وی وارد کند. در ذیل به شرح مختصری از ویژگی های یک جواز خوب می پردازیم.

هزینه

سالانه هزینه پروانه ساختمان درصدی گران می شود. این گرانی که معمولاً در سه ماهه اول سال رخ می دهد، گاهی یکباره و گاهی پلکانی اعمال می گردد. همچنین در برهه هایی شهرداری تخفیفات ویژه برای مراجعین در نظر می گیرد که شرایط خاص خود را دارد. جدای همه این ها نحوه پرداخت قسمت های مختلف فیش اعم از نقدی و اقساطی مراحل خاص خویش را نیاز دارد. بالانس کردن همه این ها می تواند به میزان قابل توجهی هزینه ها را کم و نحوه پرداخت را تسهیل نماید که اینکار فقط از دست یک گروه زبده، متعهد و پیگیر بر می آید.

زمان

شاید زمان اخذ جواز در ابتدا کم اهمیت ترین فاکتور جلوه نماید، ولی همین زمان عامل اکثر خسارات، فسخ قرارداد ها، شکایات، مشکلات و … است. هزینه پروانه ساخت بخش قابل توجهی از هزینه های کل ساخت است و با هر ماه تأخیر پس از پرداخت فیش ضرر بزرگی متوجه کارفرمایان می شود چراکه صرفاً سود بانکی سرمایه بلوکه شده رقم قابل توجهی است. ضمناً زمان تأیید نقشه ها توسط سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران سهم قابل توجهی در پروسه اخذ پروانه ساختمان دارد و تصویب سریع نقشه ها نیازمند تجربه، دانش و تخصص است.

نقشه ها

دوران خلاف ساختن و یا اعمال تغییرات در حین ساخت سپری شده است. شما صرفاً می توانید آن چیزی را بسازید که به تصویب رسانیده اید. در غیر این صورت باید چندین برابر جریمه بپردازید. هر تغییری قابلیت تصویب در مرحله پروانه ساختمان را دارد به شرط آنکه مسیر های این کار توسط افراد زبده طی شود. ما قویاً پیشنهاد می کنیم که به جای خلاف کردن و جریمه پرداختن، تمامی تغییرات را بر روی پروانه بگیرید و به این صورت سرمایه و زمان قابل ملاحظه ای را صرفه جویی فرمایید.

متراژ

متراژ و یا همان زیر بنای کل از جمله مواردی است که بدان کمترین توجه می شود. بسیاری از افراد حتی پس از اتمام ساختمانشان متوجه این امر نمی شوند که شاید بتوان قسمت بیشتری از زمین را زیر ساخت برد. قوانین چندگانه شهرداری در مورد شصت درصد سطح اشغال و محاسبه آن در زمین های بیش از چهار ضلعی از جمله مواردی است که باید توسط یک کارشناس محاسبه و بهینه گردد.

پس همانطور که شما شخصاً پی و اسکلت ساختمان را نمی سازید و کار مربوطه را به متخصصانش می سپارید، اخد پروانه ساختمانتان را به ما بسپارید. این گروه با عوامل حرفه ای و قدیمی متعهد است که جواز شما را در کمترین زمان، با کمترین هزینه و به بهترین شیوه اخذ نماید. خواهشمندیم توجه فرمائید که بدین منظور شما باید یک وکالتنامه کاری به نام آقای آرشا کچوئیان بدهید تا این گروه بتواند کار شما را پیگیری نماید. گروه مهندسی آرشا برای حفظ اعتبار خود هیچگونه همکاری را بدون وکالتنامه نخواهد پذیرفت.

شما می توانید یک نمونه از وکالتنامه کاری را از اینجا دریافت فرمائید
توجه: بدیهی است که این وکالتنامه کاری صرفاً مختص انجام امور مربوط به ساخت و ساز، اخذ جواز و توسعه می باشد و مفاد آن بسته به شرایط متغیر است؛ از استفاده از متن این وکالتنامه بدون مشاوره با یک وکیل جداً خودداری فرمائید.