مشارکت در ساخت
 

اگر شما سرمایه کافی جهت ساخت یک ساختمان جدید در ملک خود را ندارید، مشارکت در ساخت بهترین گزینه برای شماست.

 
مشارکت در ساخت

مشارکت در ساخت از جمله مصادیق مشارکت مدنی است؛ در این نوع مشارکت، مالک و سازنده با هم شریک می شوند. به این صورت که مالک صاحب زمین یا ساختمان کلنگی است و سازنده جهت ساخت و ساز اقدام به سرمایه‌گذاری و اجرای پروژه می‌نماید. در قراردادهای ساخت و ساز مفادی وجود دارد که طی آن کلیه تکالیف و وظایف دو طرف را مشخص می‌نماید و اجازه تخطی از آن را به طرفین در مدت اجرای قرارداد نمی‌دهد. برخی از مفادی که در قرارداد مشارکت در ساخت قابلیت گنجاندن دارند در ذیل آمده است.
– در این نوع قراردادها تمامی مسائل حقوقی ساخت و ساز تا ریزترین مصالح باید بین طرفین مشخص و تعهدات مالی آنها روشن باشد.
– سازنده و مالک بایستی در این قرارداد مشخصات عمومی ساختمان و نوع مصالح مصرفی را به طور دقیق و جزء به جزء قید نمایند.
– قراردادهای مشارکت همچنین بایستی دارای زمانی مشخص برای انجام تعهدات طرفین باشد و در صورت تخطی طرفین از انجام تعهدات خود در زمان مشخص شده و یا نادیده گرفتن برخی از مفاد آن، آنها را مشمول پرداخت جریمه ای متناسب با قرارداد به طرف دیگر نماید.
– الزام آور بودن به انجام تعهدات یکی از نکات مهم در این نوع قراردادها می‌باشد. از آنجائیکه این نوع قراردادها یک نوع قرارداد مشارکت مدنی است و طبق مفاد قانونی بین طرفین منعقد می‌گردد، از لحاظ حقوقی نیز مورد پذیرش محاکم قضایی می‌باشد.

مزایای روش مشارکت در ساخت

۱- با توجه به سرمایه گذاری همزمان سازنده و مالک (مالک ملک خود را به عنوان سرمایه آورده و سازنده هزینه جواز و ساخت را پرداخت می نماید) بیشترین سودآوری ممکن به صاحب ملک می رسد. به عبارت دیگر سرمایه گذاری بزرگتر درصد سود بالاتری را در بازار جذب می نماید.
۲- مالک بدون صرف زمان و انرژی و همچنین بدون نیاز به داشتن دانش تخصصی پروژه های عمرانی، از سود قابل توجه سرمایه گذاری در این بازار بهره مند می گردد.
۳- بنای کلنگی که غالباً محل زندگی مالک زمین است، نو و به روز شده و پس از ساخت، مالک می تواند از مزایای کیفیت بالای زندگی در یک ساختمان مدرن و بروز بهره مند گردد.
۴- فراهم سازی امکان کاهش هزینه های مصرفی برق ، آب و گاز
۵- منعطف بودن قرارداد در زمان تحویل، پرداخت، به نام زدن، نحوه ساخت، خسارات، حل اختلافات و ….

نکاتی که حتماً باید بدان ها توجه شود

مشارکت در ساخت، همانطور که از نامش پیداست نوعی شراکت است که طی آن مالک با سازنده در یک فعالیت اقتصادی شریک می شود. همانطور که در هر شراکتی افراد باید شریکشان را با چشم باز انتخاب نمایند، در مشارکت در ساخت نیز قضیه بر همین منوال است. بنابراین مهمتر از نوع قرارداد و مفاد آن، شخصیت و اعتبار سازنده است که باید مورد محک قرار گیرد. همچنین همکاری یک امر دو طرفه است و مالک نیز باید حس همکاری و انعطاف پذیری را در خود احساس نماید.
گروه مهندسی آرشا با سابقه ای بسیار طولانی در امر مشارکت در ساخت و همکاری با مالکین محترم، ساز و کاری سازمان یافته برای ارتباط موثر با مالک، حل مشکلات و پیشبرد کار در اختیار دارد. کارنامه درخشان و خوشنامی این گروه، که از مالکین گذشته قابل تحقیق است، بزرگترین ضمانت اجرایی بودن تعهدات ما است. امید است که با تلاش و لطف الهی همواره در به ثمر رساندن پروژه ها موفق باشیم.

شما می توانید یک نمونه از قرارداد مشارکت در ساخت را از اینجا دریافت فرمائید
 

در حال حاضر از قبول هرگونه مشارکت معذوریم.